Хвороба Крона — це хронічне запальне захворювання кишечника.
Вперше воно було описане на початку минулого століття. Захворювання характеризується чергуванням періодів загострень і ремісій під впливом складного патогенезу, в якому запалення відіграє ключову роль.
Лікування хвороби Крона є мультидисциплінарним: медикаментозне лікування зосереджене на загоєнні слизової оболонки, а хірургічне втручання відіграє ключову роль у лікуванні таких ускладнень, як стеноз, перфорації, фістули та абсцеси.
Як активне, так і пасивне куріння є найбільш загальновизнаним фактором ризику хвороби Крона, який пов’язаний із удвічі підвищеним ризиком захворювання. Це призводить до раннього початку захворювання, а також до більш агресивного прогресування із підвищеною ймовірністю необхідності хірургічного втручання.
Куріння також змінює склад кишкової мікробіоти не лише у хворих на хворобу Крона, але й у курців без запальних захворювань кишківника. Дисбіоз кишківника може бути одним з механізмів, через який сигаретний дим підвищує ризик розвитку захворювання.
Відмова від куріння знижує тяжкість хвороби Крона, а пацієнти, які припинили палити щонайменше на рік, мали меншу ймовірність рецидиву.
У випадку підозри на хворобу, необхідно звернутися до лікаря для діагностики та лікування. Лікар може рекомендувати різні методи лікування, включаючи ліки, дієту, хірургію та інші методи. Важливо вчасно діагностувати та лікувати захворювання, щоб зменшити ризик ускладнень та покращити якість життя.
Авторка статті: Мусієнко Катерина
Медична консультантка компанії «Біокодекс Україна»