Мій діагноз НВК
це хронічне захворювання, яке виникає через запалення товстої кишки з утворенням у ній маленьких виразок1.
При цьому людину зазвичай непокоять часте бажання спорожнити кишечник і біль у животі, а в калі може з'явитися кров, слиз чи гній1,2.
НВК розвивається через реакцію імунної системи, яка в нормі покликана захищати від інфекцій, на клітини слизової оболонки вашого кишечника.
У медицині продовжуються пошуки причини, що запускає цю автоімунну (спрямовану проти власних клітин) реакцію. Більшість експертів сходяться на думці, що це наслідок комбінації спадковості та зовнішніх факторів1.
Види неспецифічного виразкового коліту
Для успішної боротьби із хронічним захворюванням важливо добре розуміти свій діагноз. Розглянемо, які види виразкового коліту існують.
НВК може вражати різні частини ободової та прямої кишки (відділи товстої
кишки).
Залежно від місця ураження виділяють2:
Виразковий проктит
Лівосторонній коліт
Поширений коліт
Ще одна класифікація — за ступенем тяжкості хвороби. Найчастіше НВК ділять на легкої/середньої тяжкості та середньої тяжкості/тяжкий. На щастя, перший зустрічається набагато частіше3.
Симптоми НВК
Запорука успішного лікування НВК — рання діагностика.
Проте встановити цей діагноз одразу може бути непросто. Симптоми цього захворювання неспецифічні та іноді спочатку вказують на ураження інших органів1,4.
До найчастіших клінічних проявів НВК відносять1:
Вас також можуть турбувати слабкість, втома, зниження апетиту та безпричинна втрата маси тіла1.
Тяжкість симптомів залежить від вираженості запалення та від того, наскільки поширеним є ураження кишечника2.
Крім цього, у 25-35% випадків запалення може виникати й в інших органах, зокрема, в очах, шкірі, суглобах, печінці4.
Тому варто також звернути увагу на такі симптоми, як1:
Якщо ви помітили ці ознаки виразкового коліту, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.
Дієта та харчування
Збалансована та багата на поживні речовини дієта особливо важлива для пацієнтів із НВК. Щоб забезпечити правильне харчування при цій хворобі, дотримуйтесь таких порад9:
Їжте 4-6 разів на день
Поповнюйте втрати рідини
Пийте повільно,
Готуйте прості страви —
Ведіть харчовий щоденник,
Під час загострень правила харчування стають більш жорсткими. У цей період не можна вживати їжу, багату на клітковину, молочні продукти, солодощі та підсолоджувачі, жирні та гострі страви. Дорослі мають відмовитись від алкоголю.
Що можна їсти? Фрукти з низьким вмістом клітковини, варені овочі, рафіновані злакові та нежирне м'ясо.
Медикаментозне лікування
Мета лікування виразкового коліту — усунути симптоми та запобігти їх повторній появі (підтримати ремісію). Для цього призначають такі групи препаратів1:
Схема лікування залежить від тяжкості хвороби. При легкому/середньотяжкому НВК починають з аміносаліцилатів, наприклад, месалазину3. Вибір лікарської форми залежить від місця ураження кишечника. Так, при проктиті достатньо ректальних свічок, а при більш поширеному процесі часто призначають і таблетки, і місцеву форму (свічки)3.
Ці ж ліки, іноді в меншій дозі, необхідно продовжувати приймати і після зникнення симптомів — для підтримки ремісії3.
У разі неефективності такого лікування та у більш тяжких випадках призначають стероїди та імунобіологічні препарати3,5.
Хірургічне лікування
За статистикою, у перші 10 років після встановлення діагнозу неспецифічного виразкового коліту (НВК) до хірургії доводиться звертатися 15 пацієнтам зі 10010 . Операцію рекомендують у разі, коли медикаментозне лікування є неефективним або щоб покращити якість життя людини. Також її проводять за невідкладними показаннями при особливо тяжкому загостренні10.
Тому дуже важливо регулярно приймати призначене вам лікування, навіть коли симптоми хвороби відступили, — це найкраща профілактика загострень та ускладнень, які можуть призвести до операції7.
Проктоколектомія — стандартна хірургічна операція при НВК, під час якої одночасно видаляють всю товсту кишку. Є два варіанти цього втручання10,11:
- Проктоколектомія з ілеоректальним анастомозом, коли тонку кишку з'єднують з анусом. Людина зберігає можливість випорожнитися у звичайний спосіб, проте можливий рецидив (нова поява симптомів) у частині прямої кишки, що залишилася.
- Проктоколектомія з ілеостомою, коли у животі залишається отвір, через який з тонкої кишки у спеціальний мішок відводяться калові маси. Це радикальне лікування НВК із повним видаленням всієї товстої кишки.
лікаря?
Ти не один
Підтримка вкрай важлива, якщо ви чи ваші близькі живуть із виразковим колітом. Тому ми склали
список організацій та груп у соціальних мережах
, у яких пацієнти та їхні родичі діляться своїм досвідом життя із НВК.
Пам'ятайте, що ви не самі у цій боротьбі.
Не забувайте піклуватися про свій психологічний стан і контролювати рівень стресу. Це може знизити частоту симптомів. Допомогти в цьому можуть фізичні вправи, техніки релаксації, наприклад дихальна гімнастика, медитація та йога, та спілкування з людьми, які стикнулися з такою самою проблемою8.
Поширені запитання
Найкращий час для планування вагітності — ремісія, яка триває не менше 3-6 місяців. Також у цей час жінка не повинна приймати стероїди чи розпочинати лікування новим препаратом14.
Більше про це читайте у розділі «Ти не один».
Більше корисної інформації про те, як харчуватися, якщо у вас діагностовано НВК, містить розділ «Дієта та харчування».
Більше про це читайте у розділі «Ти не один».
Джерела
- The National Health Service. Overview. Ulcerative colitis. https://www.nhs.uk/conditions/ulcerative-colitis/
- The Crohn’s & Colitis Foundation. https://www.crohnscolitisfoundation.org/
- Рекомендації Української гастроентерологічної асоціації «Неспецифічний виразковий коліт».
- Weinstein M, Turner D, Avitzur Y. Erythema nodosum as a presentation of inflammatory bowel disease. CMAJ. 2005;173(2):145-146. DOI:10.1503/cmaj.050201.
- The Crohn's & Colitis Foundation. Medication Options for Ulcerative Colitis.https://www.crohnscolitisfoundation.org/what-is-ulcerative-colitis/medication
- Харченко Н.В., Захараш М.П., Скрипник І.М. та ін. Запальні захворювання кишківника: міждисциплінарний підхід. Здоров’я України, 2017 р.
- Hawthorne, A.B., Rubin, G. and Ghosh, S. (2008), Review article: medication non-adherence in ulcerative colitis — strategies to improve adherence with mesalazine and other maintenance therapies. Alimentary Pharmacology & Therapeutics, 27:1157-1166.
- The National Health Service. Living with-Ulcerative colitis https://www.nhs.uk/conditions/ulcerative-colitis/living-with/
- The Crohn's & Colitis Foundation. What Should I Eat? https://www.crohnscolitisfoundation.org/diet-and-nutrition/what-should-i-eat
- National Association for Colitis and Crohn’s Disease. Information sheet. Surgery for ulcerative colitis. https://www.crohnsandcolitis.org.uk/about-crohns-and-colitis/publications/surgery-for-ulcerative-colitis
- The Crohn's & Colitis Foundation. Surgery for Ulcerative Colitis> https://www.crohnscolitisfoundation.org/what-is-ulcerative-colitis/surgery
- Crohn's and Colitis Canada. Frequently asked questions about Crohn's and colitis https://crohnsandcolitis.ca/About-Crohn-s-Colitis/FAQs
- The National Health Service. Living with-Ulcerative colitis https://www.nhs.uk/conditions/ulcerative-colitis/living-with/
- The Crohn’s & Colitis Foundation. Fact Sheet. News from the IBD Help Center. Pregnancy. https://www.crohnscolitisfoundation.org/sites/default/files/legacy/assets/pdfs/pregnancyfactsheet.pdf