Кожна людина час від часу може відчути біль у шлунку або інші симптоми пов’язані зі шлунково-кишковим трактом. Це можуть бути незначні проблеми, які згодом вирішуються самі собою.

Однак, якщо ви відчуваєте біль тривалий час, слід звернутися до лікаря

Поширеними проблемами шлунково-кишкового тракту є харчові отруєння, інфекції шлунка, синдром подразненого кишечника (СПК), а також запальні захворювання кишечника (ЗЗК), такі як хвороба Крона або неспецифічний виразковий коліт (НВК)1.

Зверніть увагу, що окрім болю в животі, ЗЗК можуть проявлятися неспецифічними симптомами. Наприклад, підвищенням температури тіла, нудотою, болем у суглобах, почервонінням очей, появою на шкірі болючих вузлів, що можуть бути пов’язані із запальними захворюваннями кишечника20.

Симптоми

Біль у животі та шлункові спазми

Біль у животі та шлункові спазми

Іноді ви можете відчувати біль у животі, наприклад, справа або зліва. Він може бути спричинений надмірним газоутворенням, харчовим отруєнням або виникнути на нервовому підґрунті.

Однак, якщо ви відчуваєте інтенсивний біль у животі або спазми кишечника, які не зникають через день або два чи тривають протягом тижнів, то не гайте часу і зверніться до лікаря1.

Адже у поєднанні з іншими проявами біль у животі може свідчити про серйозне захворювання. Наприклад, шлунково-кишковий біль є одним із найпоширеніших симптомів ЗЗК2.

Зміна частоти випорожнень

Зміна частоти випорожнень

Немає ідеальної кількості щоденних випорожнень. У деяких людей вони бувають 3-4 рази на день, і це нормально, у інших — лише раз, і це теж нормально.

Однак, якщо ви помітили значну зміну частоти випорожнень, наприклад, дуже часто чи навпаки дуже рідко, необхідно обговорити це з лікарем1.

Адже зміни функції кишечника можуть бути спричинені як тимчасовими станами, наприклад, інфекцією чи прийомом певних ліків, так і тривалими хронічними захворюваннями3.

Хронічна діарея

Хронічна діарея

У разі діареї випорожнення рідкі або водянисті. Є ціла низка захворювань і станів, які можуть спричиняти діарею: віруси, бактерії, прийом ліків, непереносимість лактози. Стрес також може стати причиною нервової діареї. Серед інших причин: СПК, хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт (НВК)4.

Якщо у вас часто виникає діарея або ви маєте рідкі випорожнення кілька разів на день протягом декількох тижнів, слід звернутися до лікаря, особливо якщо цей стан супроводжується втомою1.

Хронічний закреп або закреп, що чергується з діареєю

Хронічний закреп або закреп, що чергується з діареєю

Це нормально, якщо іноді у вас бувають утруднені або нечасті випорожнення кишечника, тобто закреп. Причини цієї проблеми різні1. Закреп можна поділити на атонічний та спастичний. Атонічний закреп виникає в результаті уповільнення функції кишечника. Причиною спастичного закрепу є ненормальне скорочення м’язів кишечника, часто зумовлене запаленням або стресом5.

Якщо у вас часто виникає закреп або закреп чергується з діареєю, слід звернутися до лікаря, щоб виявити причину1.

Термінове випорожнення кишечника

Термінове випорожнення кишечника

Іноді у нас виникає гостра потреба випорожнити кишечник і негайно піти до ванної кімнати1. Але інколи нездатність контролювати випорожнення призводить до несподіваного витікання калових мас і вказує на більш серйозні проблеми. Така мимовільна дефекація може варіювати від випадкового витоку калових мас під час виділення газів до повної втрати контролю над кишечником6.

Якщо у вас регулярно виникають подібні невідкладні симптоми або буває нетримання калових мас, слід звернутися до лікаря1. Не соромтеся поговорити про це з ним. Своєчасне лікування може покращити якість вашого життя.

Кров у калі

Кров у калі

Немає нічого страшнішого, ніж піти в туалет і побачити кров на туалетному папері. Кров у калових масах є результатом кровотечі в шлунково-кишковому тракті. Причинами можуть бути анальні тріщини, геморой та інші захворювання, зокрема ЗЗК.

Якщо ви помітили кров при дефекації, слід звернутися до лікаря1.

Слиз у калі

Слиз у калі

Невелика кількість слизу в калових масах — це нормально. Слиз — це тягуча рідина, яка виробляється багатьма тканинами нашого тіла, включаючи кишечник.

Однак, якщо ви постійно бачите у калі слиз або помітили збільшення його кількості та/або відчуваєте біль чи будь-який із перерахованих вище симптомів, зверніться до лікаря1.

Адже видимий слиз у калових масах може бути ознакою захворювань, таких як синдром подразненого кишечника (СПК), неспецифічний виразковий коліт (НВК) або хвороба Крона7.

Відчуття неповного випорожнення кишечника

Відчуття неповного випорожнення кишечника

Вам знайома ситуація, коли ви хотіли випорожнити кишечник, але з цього нічого не вийшло? Це називається тенезми1.

Тенезми — це постійне і болюче бажання випорожнити кишечник, незважаючи на порожню товсту кишку. Вони можуть супроводжуватися спазмами. Відчуття не є самостійним станом. Воно може бути симптомом запальних захворювань кишечника (ЗЗК) або порушення моторики8.

Якщо ви відчували тенезми, обговоріть це з лікарем1.

Відчуття нудоти або блювання

Відчуття нудоти або блювання

Нудота, яка також може супроводжуватися блюванням, не є захворюванням. Це симптом різних станів, таких як шлунково-кишкові інфекції, харчове отруєння, переїдання, непрохідність кишечника, апендицит тощо.

Але нудота і блювання іноді можуть бути симптомами більш серйозних захворювань9.

Якщо у вас часто виникає нудота з блюванням або без нього, слід звернутися до лікаря1.

Біль за межами кишечника

Біль за межами кишечника

Якщо ви відчуваєте біль у суглобах (наприклад, у колінах чи ліктях) разом із деякими наведеними вище симптомами шлунково-кишкового тракту, обговоріть це з лікарем. У деяких випадках ЗЗК можуть супроводжуватися позакишковим болем1.

Втома

Втома

Час від часу ви можете відчувати себе втомленим. Але якщо втома є довготривалою та супроводжується сонливістю, слабкістю, обговоріть це з лікарем1.

Втрата апетиту

Втрата апетиту

Це нормально, коли ви втрачаєте апетит під час нудоти або блювання. Однак, якщо у вас виникає втрату апетиту без причини, слід обговорити це з лікарем1.

Втрата маси тіла

Втрата маси тіла

Безпричинна втрата маси тіла є важливим симптомом, про який слід згадати на прийомі у лікаря. Обов’язково розкажіть, чи це супроводжувалося зменшенням апетиту, діареєю, нудотою, блюванням чи будь-якими іншими симптомами, описаними на цій сторінці1.

Сімейна історія та генетичні фактори

Сімейна історія та генетичні фактори

Раннє виявлення захворювання є важливим моментом для попередження його прогресування. Якщо в сімейному анамнезі є ЗЗК, це може стати для вас попереджувальною ознакою1.

Також спостерігаються й інші симптоми ЗЗК. Вам слід поговорити з лікарем, щоб з’ясувати причину1.

СПК vs ЗЗК

Синдром подразненого кишечника (СПК) та запальні захворювання кишечника (ЗЗК) — це різні хвороби, але їх легко сплутати через схожі симптоми та назви. Головна та важлива відмінність ЗЗК від СПК — наявність запалення в кишечнику.

СПК — це функціональне порушення роботи кишечника, коли наявність симптомів (біль у животі, порушення випорожнень) не супроводжується видимими змінами у слизовій оболонці кишечника або відхиленнями у лабораторних показниках. Проте пацієнти з виразковим колітом або хворобою Крона можуть мати схожі на СПК симптоми в періоди між загостреннями10.

Хоча у них є схожі симптоми, СПК і ЗЗК не є одним і тим же станом, і вони потребують різного лікування14.

Що таке СПК?

Що таке СПК?

Синдром подразненого кишечника (СПК) — це поширений розлад, який діагностують у 10-20% населення11. До симптомів належать біль у животі, здуття та порушення випорожнень за типом діареї, закрепу або їх комбінації12.

СПК — це хронічна хвороба, яка може тривати протягом усього життя, хоча її прояви з часом можуть змінюватися12. Тільки невелика кількість людей із цим діагнозом мають тяжкі симптоми. Багатьом хворим вдається на них впливати завдяки дієті, здоровому способу життя та контролю стресу. Більш виражені прояви лікують медикаментозно13.

Що таке ЗЗК?

Що таке ЗЗК?

ЗЗК — це хронічні запальні захворювання шлунково-кишкового тракту. ЗЗК можуть виникнути в будь-якому віці, однаково часто як у чоловіків, так і жінок. Двома найпоширенішими запальними захворюваннями кишечника є хвороба Крона і неспецифічний виразковий коліт (НВК). Хвороба Крона може уражувати будь-яку частину шлунково-кишкового тракту. При НВК запалення уражує тільки товстий кишечник15.

Порівняння ЗЗК та СПК

ЗЗК
Класифікується як захворювання14
Може спричиняти деструктивне запалення і завдати шкоди кишечнику14
Симптоми ЗЗК: діарея, біль у животі, судоми, термінове або часте випорожнення, кров у калі, зниження апетиту, втрата маси тіла, біль у суглобах15
Діагностика ЗЗК включає аналізи крові та калу, ендоскопічні процедури, КТ, МРТ15
Лікування ЗЗК спрямоване на зменшення запалення кишечника та контроль симптомів. Можуть бути рекомендовані: аміносаліцилати, антибіотики, кортикостероїди, імуномодулятори15
СПК
Класифікується як синдром, що визначається як група симптомів14
Не викликає запалення; рідко вимагає госпіталізації або операції14
Симптоми СПК: діарея, закреп, біль у животі, здуття, судоми, слиз у калі. Кров у калі та втрата маси тіла при СПК зазвичай НЕ спостерігаються, а біль у суглобах виникає нечасто15
Діагноз СПК не може бути підтверджено візуальним оглядом або діагностичними інструментами та процедурами. Хоча діагностика СПК може включати аналізи крові та калу, ендоскопію для виключення інших захворювань14
Лікування СПК призначається відповідно до специфічних симптомів15

Шукаєте лікаря?

Запитання до лікаря

Беріть активну участь у боротьбі зі своєю хворобою. Розкажіть лікарю про всі свої симптоми та обов’язково вкажіть, як довго вони тривають. Ця інформація допоможе визначити подальші дії1.

Не соромтеся запитати у лікаря про те, що вам незрозуміло.

Пропонуємо вам приклади запитань з якими можна звернутися19:

  • 1
    Які варіанти лікування можуть мені підійти?
  • 2
    Які переваги, ризики та побічні ефекти цих варіантів?
  • 3
    Скільки часу може пройти, перш ніж я побачу покращення?
  • 4
    Чи є якісь вітаміни, мінерали, які необхідно приймати?
  • 5
    Що ще окрім прийому препаратів можна зробити для ефективного лікування мого захворювання?

Діагностика

Первинне обстеження

Перший крок до встановлення діагнозу ЗЗК та початку лікування передбачає отримання лікарем детальної історії хвороби та проведення фізикального огляду. Він запитає про вашу дієту та харчування, сімейну історію та розпорядок дня, щоб отримати уявлення про загальний стан здоров’я та самопочуття16.

Лабораторні дослідження крові та калу

Аналіз крові передбачає її забір з вени на руці. Тести калу передбачають використання набору для його збору разом із конкретними інструкціями щодо того, як зібрати зразок.

Аналіз крові може допомогти виявити запалення в організмі. Результати аналізу калу також можуть вказувати на наявність запалення шлунково-кишкового тракту16.

Ендоскопічні обстеження

Після перегляду результатів аналізів крові та калу лікар може порекомендувати додаткові обстеження. Наприклад, ендоскопію — процедуру, під час якої невелика камера, встановлена на кінці освітленої трубки, використовується для огляду шлунково-кишкового тракту.

Ендоскопія допомагає побачити, чи є запалення, де воно, оцінити тяжкість і отримати зразки тканин (біопсія) для підтвердження діагнозу.

Деякі ендоскопії, зокрема колоноскопія, потребують підготовки кишечника за день до процедури. Перед обстеженням ви зазвичай випиваєте проносне16.

Біопсія

Лікар також може взяти біопсію вашої товстої кишки або інших ділянок шлунково-кишкового тракту. Під час проведення колоноскопії або ендоскопії з внутрішньої частини кишечника береться невеликий шматочок тканини. Далі його буде проаналізовано в лабораторії та перевірено на наявність будь-яких ознак, які допомагають діагностувати ЗЗК або будь-які аномальні клітини (передракові чи ракові)16.

КТ, МРТ

Ці методи надзвичайно корисні для діагностики ЗЗК. Вони дають змогу оцінити товщину стінки кишки та виявити запалення та ускладнення.

Комп’ютерна томографія (КТ) використовується для виключення ускладнень ЗЗК, таких як абсцеси, непрохідність або закупорювання кишки. Зазвичай ця процедура передбачає використання перорального та внутрішньовенного контрасту.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) також можлива з використанням контрасту, тому вас попросять випити перед обстеженням спеціальну рідину. Контраст допомагає визначити, чи є запалення або зміни старі чи нові, чи є звуження кишківника та аномальні з’єднання16.

Лікування ЗЗК

Мета лікування ЗЗК — усунути симптоми та запобігти їх повторній появі (підтримати ремісію). Для цього призначають такі групи препаратів17:

  • аміносаліцилати
  • кортикостероїди
  • імунобіологічні препарати

Схема лікування залежить від тяжкості хвороби, а вибір лікарської форми — від місця ураження кишечника. Так, у разі проктиту достатньо ректальних свічок, а при більш поширеному процесі часто призначають і таблетки, і місцеву форму (свічки)18.

Пам'ятайте! Чим раніше буде встановлений діагноз, тим швидше можна розпочати лікування та попередити прогресування захворювання.

Джерела

  1. When to Take Stomach Pain and other GI Issues Seriously. Crohn's & Colitis Foundation https://www.crohnscolitisfoundation.org/what-is-ibd/symptoms
  2. IBD Pain: Types and Causes. Crohn's & Colitis Foundation https://www.crohnscolitisfoundation.org/pain-and-fatigue/pain-causes
  3. Change in Bowel Habits. University of Miami Health System https://umiamihealth.org/en/treatments-and-services/gastrointestinal/change-in-bowel-habits
  4. Diarrhea. Symptoms and causes. Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diarrhea/symptoms-causes/syc-20352241
  5. Constipation — prevention and treatment https://www.lifelinediag.eu/in/constipation-prevention-and-treatment/
  6. Fecal incontinence. Symptoms and causes. Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fecal-incontinence/symptoms-causes/syc-20351397
  7. Mucus in stool: Is it normal? What causes it? https://www.medicalnewstoday.com/articles/310101#causes
  8. Tenesmus: Definition, types, treatment, symptoms, and more https://www.medicalnewstoday.com/articles/318583
  9. Nausea & Vomiting: Treatment & Care https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/8106-nausea--vomiting
  10. Crohn's and Colitis Canada. Frequently asked questions about Crohn's and colitis https://crohnsandcolitis.ca/About-Crohn-s-Colitis/FAQs
  11. Jenifer K. Lehrer. Irritable Bowel Syndrome (IBS), 2019 https://emedicine.medscape.com/article/180389-overview
  12. NHS inform: Irritable bowel syndrome (IBS), 2021 https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/stomach-liver-and-gastrointestinal-tract/irritable-bowel-syndrome-ibs
  13. Diseases and conditions. Irritable bowel syndrome https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/irritable-bowel-syndrome/symptoms-causes/syc-20360016
  14. IBS vs IBD. Crohn's & Colitis Foundation https://www.crohnscolitisfoundation.org/what-is-ibd/ibs-vs-ibd
  15. IBD and IBS brochure https://www.crohnscolitisfoundation.org/sites/default/files/2019-10/ibd-and-IBS-brochure-final.pdf
  16. How is IBD Diagnosed? Crohn's & Colitis Foundation https://www.crohnscolitisfoundation.org/what-is-ibd/diagnosing-ibd
  17. The National Health Service. Overview. Ulcerative colitis. https://www.nhs.uk/conditions/ulcerative-colitis/
  18. Рекомендації Української гастроентерологічної асоціації «Неспецифічний виразковий коліт». — 18 с.
  19. IBD symptom tracker. Crohn's & Colitis Foundation https://www.crohnscolitisfoundation.org/sites/default/files/legacy/assets/pdfs/ibd-symptom-tracker.pdf
  20. Inflammatory bowel disease. NHS https://www.nhs.uk/conditions/inflammatory-bowel-disease/
Цей веб-сайт зареєстрований на wpml.org як тестовий.
Оберіть варіант зворотнього зв'язку