Мій діагноз НВК

Неспецифічний виразковий коліт (НВК) —

це хронічне захворювання, яке виникає через запалення товстої кишки з утворенням у ній маленьких виразок1.

При цьому людину зазвичай непокоять часте бажання спорожнити кишечник і біль у животі, а в калі може з'явитися кров, слиз чи гній1,2.

Спадковість та зовнішні фактори

НВК розвивається через реакцію імунної системи, яка в нормі покликана захищати від інфекцій, на клітини слизової оболонки вашого кишечника.

У медицині продовжуються пошуки причини, що запускає цю автоімунну (спрямовану проти власних клітин) реакцію. Більшість експертів сходяться на думці, що це наслідок комбінації спадковості та зовнішніх факторів1.

Види неспецифічного виразкового коліту

Для успішної боротьби із хронічним захворюванням важливо добре розуміти свій діагноз. Розглянемо, які види виразкового коліту існують.

НВК може вражати різні частини ободової та прямої кишки (відділи товстої кишки).
Залежно від місця ураження виділяють2:

Виразковий проктит

Виразковий проктит

запалена лише пряма кишка
Лівосторонній коліт

Лівосторонній коліт

більш обширне ураження, яке поширюється до селезінкового кута ободової кишки
Поширений коліт

Поширений коліт

коли ураження поширюється далі, іноді із залученням всієї товстої кишки

Ще одна класифікація — за ступенем тяжкості хвороби. Найчастіше НВК ділять на легкої/середньої тяжкості та середньої тяжкості/тяжкий. На щастя, перший зустрічається набагато частіше3.

Симптоми НВК

Запорука успішного лікування НВК — рання діагностика.

Проте встановити цей діагноз одразу може бути непросто. Симптоми цього захворювання неспецифічні та іноді спочатку вказують на ураження інших органів1,4.

До найчастіших клінічних проявів НВК відносять1:
біль у животі
біль у животі
випорожнення із домішками слизу, крові чи гною
випорожнення із домішками слизу, крові чи гною
часті позиви до туалету
часті позиви до туалету

Вас також можуть турбувати слабкість, втома, зниження апетиту та безпричинна втрата маси тіла1.

Тяжкість симптомів залежить від вираженості запалення та від того, наскільки поширеним є ураження кишечника2.

Крім цього, у 25-35% випадків запалення може виникати й в інших органах, зокрема, в очах, шкірі, суглобах, печінці4.

Тому варто також звернути увагу на такі симптоми, як1:

болючі та збільшені суглоби (артрит)
болючі та збільшені суглоби (артрит)
ділянки болючої, почервонілої та набряклої шкіри
ділянки болючої, почервонілої та набряклої шкіри
виразки у роті
виразки у роті
біль, печіння та почервоніння очей
біль, печіння та почервоніння очей

Якщо ви помітили ці ознаки виразкового коліту, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.

Дієта та харчування

Збалансована та багата на поживні речовини дієта особливо важлива для пацієнтів із НВК. Щоб забезпечити правильне харчування при цій хворобі, дотримуйтесь таких порад9:

Їжте 4-6 разів на день

Їжте 4-6 разів на день

Поповнюйте втрати рідини

Поповнюйте втрати рідини

(сеча має бути світло-жовтою або прозорою)
Пийте повільно

Пийте повільно,

уникайте трубочок для напоїв
Готуйте прості страви —

Готуйте прості страви —

варені, на пару чи грилі
Ведіть харчовий щоденник,

Ведіть харчовий щоденник,

щоб відстежувати зв'язок між їжею та симптомами

Під час загострень правила харчування стають більш жорсткими. У цей період не можна вживати їжу, багату на клітковину, молочні продукти, солодощі та підсолоджувачі, жирні та гострі страви. Дорослі мають відмовитись від алкоголю.

Що можна їсти? Фрукти з низьким вмістом клітковини, варені овочі, рафіновані злакові та нежирне м'ясо.

Медикаментозне лікування

Мета лікування виразкового коліту — усунути симптоми та запобігти їх повторній появі (підтримати ремісію). Для цього призначають такі групи препаратів1:

аміносаліцилати
аміносаліцилати
кортикостероїди
кортикостероїди
імунобіологічні препарати
імунобіологічні препарати

Схема лікування залежить від тяжкості хвороби. При легкому/середньотяжкому НВК починають з аміносаліцилатів, наприклад, месалазину3. Вибір лікарської форми залежить від місця ураження кишечника. Так, при проктиті достатньо ректальних свічок, а при більш поширеному процесі часто призначають і таблетки, і місцеву форму (свічки)3.

Ці ж ліки, іноді в меншій дозі, необхідно продовжувати приймати і після зникнення симптомів — для підтримки ремісії3.

У разі неефективності такого лікування та у більш тяжких випадках призначають стероїди та імунобіологічні препарати3,5.

Хірургічне лікування

За статистикою, у перші 10 років після встановлення діагнозу неспецифічного виразкового коліту (НВК) до хірургії доводиться звертатися 15 пацієнтам зі 10010 . Операцію рекомендують у разі, коли медикаментозне лікування є неефективним або щоб покращити якість життя людини. Також її проводять за невідкладними показаннями при особливо тяжкому загостренні10.

Тому дуже важливо регулярно приймати призначене вам лікування, навіть коли симптоми хвороби відступили, — це найкраща профілактика загострень та ускладнень, які можуть призвести до операції7.

Проктоколектомія — стандартна хірургічна операція при НВК, під час якої одночасно видаляють всю товсту кишку. Є два варіанти цього втручання10,11:

 • Проктоколектомія з ілеоректальним анастомозом, коли тонку кишку з'єднують з анусом. Людина зберігає можливість випорожнитися у звичайний спосіб, проте можливий рецидив (нова поява симптомів) у частині прямої кишки, що залишилася.
 • Проктоколектомія з ілеостомою, коли у животі залишається отвір, через який з тонкої кишки у спеціальний мішок відводяться калові маси. Це радикальне лікування НВК із повним видаленням всієї товстої кишки.
homepage-block-icon-3
Шукаєте
лікаря?
Знайдіть свого спеціаліста з лікування запальних захворювань кишечника в Україні
Cпеціалізація
приймає
Лікарня

Ти не один

Підтримка вкрай важлива, якщо ви чи ваші близькі живуть із виразковим колітом. Тому ми склали список організацій та груп у соціальних мережах , у яких пацієнти та їхні родичі діляться своїм досвідом життя із НВК.

Пам'ятайте, що ви не самі у цій боротьбі.

Не забувайте піклуватися про свій психологічний стан і контролювати рівень стресу. Це може знизити частоту симптомів. Допомогти в цьому можуть фізичні вправи, техніки релаксації, наприклад дихальна гімнастика, медитація та йога, та спілкування з людьми, які стикнулися з такою самою проблемою8.

Поширені запитання

Запальні захворювання кишечника (ЗЗК) та синдром подразненого кишечника (СПК) — це одне й те саме?
Ні, але їх легко сплутати через схожі симптоми та назви. Головна та важлива відмінність ЗЗК від СПК — наявність запалення в кишечнику. СПК — це функціональне порушення роботи кишечника, коли наявність симптомів (біль у животі, порушення випорожнень) не супроводжується видимими змінами у слизовій оболонці кишечника або відхиленнями у лабораторних показниках. Проте пацієнти з виразковим колітом або хворобою Крона можуть мати схожі на СПК симптоми в періоди між загостреннями12
Чи можу я завагітніти з НВК?
Виразковий коліт зазвичай не впливає на шанси зачати дитину. Але безплідність може бути наслідком операції з формування ілеоректального анастомозу. Ризики набагато нижчі після проктоколектомії з ілеостомою, коли кал виводиться через отвір на передній черевній стінці13.
Найкращий час для планування вагітності — ремісія, яка триває не менше 3-6 місяців. Також у цей час жінка не повинна приймати стероїди чи розпочинати лікування новим препаратом14.
Як знайти лікаря, що займається лікуванням неспецифічного виразкового коліту?
Дуже просто — перейти до нашого розділу «Знайти лікаря», вказати свій регіон і обрати спеціаліста, який найбільше вам підходить, залежно від стажу, місця роботи, вартості прийому та особистої симпатії.
Чи ефективна трансплантація фекальної мікробіоти при запальних захворюваннях кишечника?
Трансплантація фекальної мікробіоти — експериментальна процедура, яка продемонструвала певні успіхи у лікуванні виразкового коліту у межах клінічних досліджень. Однак говорити про її широке застосування в практичній медицині ще рано, оскільки існують можливі ризики, пов'язані з цією маніпуляцією12.
Чи може стрес спричинити виразковий коліт?
Точна причина НВК досі не відома, але стрес — точно не одна з них. Проте стрес може посилити ваші симптоми і навіть спровокувати загострення. З іншого боку, біль у животі, пробудження серед ночі через позиви спорожнити кишечник, необхідність регулярно приймати ліки — все це само собою може стати причиною стресу12. Тому дуже важливо піклуватися не лише про свій фізичний, а й про психологічний стан.
Більше про це читайте у розділі «Ти не один».
Як знайти лікаря, що займається лікуванням неспецифічного виразкового коліту?
Дуже просто — перейти до нашого розділу «Знайти лікаря», вказати свій регіон і обрати спеціаліста, який найбільше вам підходить, залежно від стажу, місця роботи, вартості прийому та особистої симпатії.
Чи є специфічна дієта для пацієнтів із виразковим колітом?
Коротка відповідь — ні. Кожен із нас унікальний, і продукти, здатні посилити чи, навпаки, зменшити симптоми, потрібно визначати для кожного індивідуально. Однак варто дотримуватися загальних рекомендацій щодо правильного харчування і намагатися забезпечити собі якомога більш повноцінній раціон12.
Більше корисної інформації про те, як харчуватися, якщо у вас діагностовано НВК, містить розділ «Дієта та харчування».
Чи може стрес спричинити виразковий коліт?
Ні, але їх легко сплутати через схожі симптоми та назви. Головна та важлива відмінність ЗЗК від СПК — наявність запалення в кишечнику. СПК — це функціональне порушення роботи кишечника, коли наявність симптомів (біль у животі, порушення випорожнень) не супроводжується видимими змінами у слизовій оболонці кишечника або відхиленнями у лабораторних показниках. Проте пацієнти з виразковим колітом або хворобою Крона можуть мати схожі на СПК симптоми в періоди між загостреннями12. Тому дуже важливо піклуватися не лише про свій фізичний, а й про психологічний стан.
Більше про це читайте у розділі «Ти не один».

Джерела

 1. The National Health Service. Overview. Ulcerative colitis. https://www.nhs.uk/conditions/ulcerative-colitis/
 2. The Crohn’s & Colitis Foundation. https://www.crohnscolitisfoundation.org/
 3. Рекомендації Української гастроентерологічної асоціації «Неспецифічний виразковий коліт».
 4. Weinstein M, Turner D, Avitzur Y. Erythema nodosum as a presentation of inflammatory bowel disease. CMAJ. 2005;173(2):145-146. DOI:10.1503/cmaj.050201.
 5. The Crohn's & Colitis Foundation. Medication Options for Ulcerative Colitis.https://www.crohnscolitisfoundation.org/what-is-ulcerative-colitis/medication
 6. Харченко Н.В., Захараш М.П., Скрипник І.М. та ін. Запальні захворювання кишківника: міждисциплінарний підхід. Здоров’я України, 2017 р.
 7. Hawthorne, A.B., Rubin, G. and Ghosh, S. (2008), Review article: medication non-adherence in ulcerative colitis — strategies to improve adherence with mesalazine and other maintenance therapies. Alimentary Pharmacology & Therapeutics, 27:1157-1166.
 8. The National Health Service. Living with-Ulcerative colitis https://www.nhs.uk/conditions/ulcerative-colitis/living-with/
 9. The Crohn's & Colitis Foundation. What Should I Eat? https://www.crohnscolitisfoundation.org/diet-and-nutrition/what-should-i-eat
 10. National Association for Colitis and Crohn’s Disease. Information sheet. Surgery for ulcerative colitis. https://www.crohnsandcolitis.org.uk/about-crohns-and-colitis/publications/surgery-for-ulcerative-colitis
 11. The Crohn's & Colitis Foundation. Surgery for Ulcerative Colitis> https://www.crohnscolitisfoundation.org/what-is-ulcerative-colitis/surgery
 12. Crohn's and Colitis Canada. Frequently asked questions about Crohn's and colitis https://crohnsandcolitis.ca/About-Crohn-s-Colitis/FAQs
 13. The National Health Service. Living with-Ulcerative colitis https://www.nhs.uk/conditions/ulcerative-colitis/living-with/
 14. The Crohn’s & Colitis Foundation. Fact Sheet. News from the IBD Help Center. Pregnancy. https://www.crohnscolitisfoundation.org/sites/default/files/legacy/assets/pdfs/pregnancyfactsheet.pdf
Цей веб-сайт зареєстрований на wpml.org як тестовий.
Оберіть варіант зворотнього зв'язку